Ana içeriğe atla

''O'' Harfinin Marka İsimlerindeki Büyülü Etkisi

 


Bir harfin, bir markanın başarısında ne kadar etkili olabileceğini hiç düşündünüz mü? Özellikle de ''o'' harfi gibi geniş ve yuvarlak bir harf! Görünüşe göre, bu basit harf, birçok büyük ve başarılı marka için bir sır olabilir.

Markalarda ''O'' Harfinin Önemi

''O'' harfi, yapısı itibariyle akılda kalıcıdır. Fonetik olarak, dilin ağzın ortasında olduğu ve hava akışının engellenmeden çıktığı bir sesi ifade eder. Bu ses, insanlar için kolayca telaffuz edilebilen ve akılda kalıcı bir yapıya sahiptir.

Düşünün: Amazon, YouTube, Google, Microsoft, TikTok, Facebook... Hepsinin ortak yanı nedir? Evet, hepsinde ''o'' harfi var. Otomotiv sektörüne göz attığımızda; Toyota, Opel, Honda, Ford, Porsche, Skoda, Rolls Royce ve Volkswagen gibi dev markaları görüyoruz. Lüks ve gıda sektöründe ise Louis Vuitton, Rolex, CocaCola, Dominos ve McDonald's gibi markalar öne çıkıyor.

Ülkemizdeki en değerli ilk 100 marka listesine göz attığımızda da bu eğilimin devam ettiğini görüyoruz: Migros, Petrol Ofisi, Opet, Doğuş Otomotiv, Tofaş, Şok, Otokar, Otokoç, Koton, Vakko, Koçtaş, DYO, Teknosa ve CarrefourSA gibi markalar bu listeyi süslüyor.

Bir Deney Yapalım

Bu durumu test etmek isterseniz, çevrenizdekilere basit sorular sorarak deneyebilirsiniz. İlk akıllarına gelen tatil yeri, araba markası veya gıda markası nedir? Aldığınız cevaplarda ''o'' harfinin sıklığına dikkat edin.

Sonuç

Bir marka ismi seçerken, hangi harfleri kullandığınızın gerçekten önemli olabileceği anlaşılıyor. ''O'' harfi, sadece yapısı gereği değil, aynı zamanda telaffuzu gereği de oldukça akılda kalıcıdır. Belki de bir sonraki büyük markanın ismini seçerken bu bilgiyi göz önünde bulundurmalısınız!


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni