Ana içeriğe atla

Geçmişin Değerli Çeliği: Neden İkinci Dünya Savaşı Öncesi Çelik Bugün Paha Biçilmez?


Günümüz teknolojisinin en ileri seviyede çalışan cihazlarını düşünün; uzay teleskoplarından atom altı parçaçık fiziği deneylerinde kullanılan detektörlere, tıbbi cihazlardan radyasyon ölçüm cihazlarına kadar birçok araç. Peki bu cihazların hangi malzemeyi tercih ettiğini hiç merak ettiniz mi? Cevap sürpriz bir şekilde: İkinci Dünya Savaşı öncesi çelik!

Arka Plan Radyasyonunun Artışı

İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında patlatılan atom bombaları dünyadaki low-background-radiation (düşük arka plan radyasyonu) seviyesini ciddi bir şekilde artırdı. Bu radyasyon seviyesinin artmasının ana nedeni, savaş sırasında ve sonrasında gerçekleşen 2500'den fazla atom bombası patlamasıdır. Bu patlamalar gezegenimizdeki arka plan radyasyon seviyesini tehlikeli bir şekilde yükseltti.

Günümüzdeki Çeliğin Kirli Sırrı

Günümüzde çelik üretiminde kullanılan oksijen, artmış olan arka plan radyasyonundan etkileniyor ve sonuçta hafifçe radyoaktif bir maddeye dönüşüyor. Bu da modern çeliğin bazı özel uygulamalar için kullanılamaz hale gelmesine neden oluyor. Çünkü bu cihazlar en ufak radyoaktivite seviyelerinde bile çalışamaz.

Geçmişin Temiz Çeliği

Ancak İkinci Dünya Savaşı öncesinde, arka plan radyasyon seviyesi çok daha düşüktü. Bu dönemde üretilen çelik, pik demirin atmosferdeki oksijenle reaksiyona girmesiyle oluşuyordu ve bu çelik, günümüz standartlarına göre "temiz" olarak kabul ediliyor.

Batık Gemilerin Değeri

Peki bu değerli ve temiz çeliği nereden bulabiliriz? Cevabı denizlerin derinliklerinde, İkinci Dünya Savaşı öncesinde batmış olan gemi enkazlarında. Bu gemi batıkları, eski ve temiz çeliğin en büyük kaynağıdır ve bu yüzden sıklıkla yağmalanıyor. Özellikle Çin, bu çelikleri karaborsada yüksek fiyattan satmak için büyük çaba harcıyor. Günümüzde bu eski çeliği yeniden üretmek oldukça zor ve maliyetlidir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni