Ana içeriğe atla

Evrenin Takvimi: Zamanın Kozmik Ölçeğini Anlamak

Evrenin kavranması zor boyutları hakkında daha iyi bir fikir edinmek için, onu bir yıla sığdırarak hayal edin. Evrenin tüm yaşamını bir yıla sığdırdığımızda, bu kozmik takvimi kullanarak, evrenin tarihinin bazı önemli anlarına nasıl tanık olduğunu görelim.

1 Ocak: Evrenin Doğuşu

Yılın ilk günü, Büyük Patlama'nın gerçekleştiği andır. Kozmik bir patlama ile evren doğmuş ve sürekli genişlemeye başlamıştır.

10 Ocak: İlk Yıldızların Işığı

Evrenin oluşmasından yaklaşık 10 gün sonra, ilk yıldızlar yanmaya başladı ve karanlık kozmosu aydınlattı.

13 Ocak: İlk Galaksiler Ortaya Çıktı

Evrenin 13. gününde, yıldız kümeleri bir araya gelerek ilk galaksileri oluşturdu.

15 Mart: Samanyolu Galaksisi'nin Doğuşu

Evrenin dörtte birine yaklaştığımızda, Samanyolu gibi dev galaksiler oluştu.

31 Ağustos: Güneş'in Doğuşu

Evrenin sekizinci ayında, bizim güneşimiz gibi yıldızlar, önceki yıldızların kalıntılarından doğdu.

21 Eylül: Dünya'da Yaşam Başladı

Eylül ayının sonlarına doğru, dünya üzerinde ilk mikroorganizmalar ortaya çıktı.

9 Kasım: İlk Canlıların Evrimi

Kasım ayında, bu basit organizmalar evrilmeye başladı, nefes almaya, beslenmeye ve çevrelerine tepki vermeye başladılar.

17 Aralık: Karaya Ayak Basan İlk Canlılar

Aralık ayında, denizden karaya ilk geçiş yapıldı ve evrimin yeni bir aşaması başladı.

30 Aralık: Dinozorların Nesli Tükeniyor

Yılın sonuna yaklaşırken, dinozorlar nesli tükeniyor ve memeliler hakimiyeti ele geçiriyor.

31 Aralık: İnsanın Evrimi ve Medeniyetin Başlangıcı

Yılın son gününde, insanın evrimleştiğini ve medeniyetin temellerinin atıldığını gözlemliyoruz. Yazının icadı, yerleşik hayata geçiş, büyük peygamberlerin doğumu ve bilimin doğuşu bu gün gerçekleşiyor.

Bu kozmik takvim, evrenin nasıl bir zaman ölçeğinde evrildiğini ve insanlık tarihinin bu ölçekte ne kadar kısa olduğunu gösteriyor. Bu perspektif, evrenin sırlarını anlama arayışımızda ne kadar yeni olduğumuzu ve daha öğrenecek ne kadar çok şeyimiz olduğunu hatırlatıyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni