Ana içeriğe atla

Dünyanın En İlginç Coğrafi Rekorları - Sıra Dışı Yerler ve Doğal Olaylar!


Dünyanın derinliklerinden yüksek zirvelerine, benzersiz coğrafi rekorlarla dolu bir yolculuğa çıkmaya hazır olun! Bu yazımızda ilginç adlardan sıra dışı doğal oluşumlara kadar dünyanın en etkileyici coğrafi rekorlarını keşfedeceğiz.

İnsan eliyle açılmış en derin çukur Rusya'da yer alan "Sahalin-ı Odoptu OP-11 petrol kuyusu"dur. Bu kuyu tam tamına 12,345 kilometrelik bir derinliğe ulaşıyor ve petrol arama çalışmaları için kullanılıyor. Sahalin Adası'nda bulunan bu kuyu insan eliyle kazılmış en derin yapı olarak kayıtlara geçmiştir.

Dünyanın en kısa adına sahip yerinin adı "å" dır. İskandinav kökenli bu harf ırmak anlamına gelmektedir ve İskandinav dillerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ilginç ad genellikle yer isimlerinde ve coğrafi göstergelerde görülür.

Dünyanın en uzun adına sahip yerinin adı da Yeni Zelanda'da bulunan "Taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu"dur. Bu isim Maori dilinde yer alır ve Yeni Zelanda'nın kültürel zenginliğini yansıtır.

Dünyanın en uzun sıradağ zinciri ise "Atlantik Ortası Sırtı" denilen dağ silsilesidir. Bu sıradağ Atlas Okyanusu'nun ortasında uzanır ve yaklaşık 16,000 kilometre boyunca devam eder. Ayrıca sadece İzlanda kısmı su üstünde olup çoğunluğu Atlas Okyanusu'nun altında yer alır.

Dünyanın en soğuk denizi -2 derece ile Rusya'daki "Beyaz deniz" ve en sıcak denizi de 36 dereceye kadar çıkabilen İran ile Arabistan arasındaki "Basra Körfezi"dir. Beyaz deniz Arktik Okyanusu'na bağlanan bir denizdir ve kış aylarında sık sık buzlanır. Basra Körfezi ise dünyanın en sıcak denizlerinden biridir ve kıyı bölgeleri sıcak ve nemli bir iklime sahiptir.

"Sargasso Denizi" Atlas Okyanusu'nda yer alır ve Atlas Okyanusu tarafından çevrelenen ve hiçbir kara parçasına sınırı olmayan bir denizdir. Bu deniz yüzeyi alglerle kaplıdır ve deniz sarmaşığı adı verilen sargassum türüyle doludur. Sargasso Denizi deniz biyolojisi ve ekolojisi açısından önemli bir ekosistemdir.

Dünyanın en uç noktası "Chimborazo Dağı zirvesi"dir (yerkürenin merkezi baz alınarak ölçüm yapıldığında). Chimborazo Ekvador'da bulunan bir aktif yanardağdır ve And Dağları'nın bir parçasıdır. Yüksekliği 6,310 metre olarak ölçülmüştür ve dağcılar arasında popüler bir tırmanış rotası olarak bilinir. Dünyanın en derin noktası ise 10,971 km'lik derinliği ile Pasifik Okyanusu'ndaki "Mariana Çukuru"dur. Bu çukur Mariana Adaları'nın batısında yer alır ve Dünya'nın en derin noktasıdır.

Dünyanın yüz ölçümü en büyük şehri Çin'de yer alan "Hulunbuir"dir. 300.000 km2'ye yaklaşan yüz ölçümü ile Hulunbuir, İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde yer alır ve muazzam bir alanı kapsar. Bu şehirde büyük çayırlar, göller ve ormanlar bulunur. Ayrıca nüfus yoğunluğu açısından dünyanın en büyük şehirlerinden biridir.

Dünyada tüm toprakları başka bir ülke toprağı içinde olan 3 ülke vardır. Bunlar Lesotho (Güney Afrika Cumhuriyeti içinde), San Marino (İtalya) ve Vatikan (İtalya)'dır. Bu ülkeler diğer ülke toprakları tarafından tamamen çevrili olmaları nedeniyle bir tür anklav olarak kabul edilir.

Hiçbir su kaynağının beslemediği ya da çıkış yapmadığı "Bosumtwi Gölü" Gana'da yer alıyor ve bir meteor çarpması sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Bu göl, çevresi ormanlarla kaplı bir tabiat parkı içinde yer alır ve doğal güzellikleriyle ünlüdür. Göle meteor çarpmasından sonra suların dolduğu düşünülmektedir.

Listeye sizin eklemek istediğiniz yerler var mı? Lütfen yorumlarda belirtin.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni