Ana içeriğe atla

Dondurmayı Hızla Yemek Neden Baş Ağrısı Yapar?

 

Dondurma

Dondurma sıcak yaz günlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Ancak hemen hemen hepimiz dondurmayı hızla yediğimizde ortaya çıkan o ani baş ağrısıyla tanışığızdır. Peki, bu baş ağrısının nedeni nedir? Aslında bu durum, beynimizin ve sinirlerimizin nasıl çalıştığıyla ilgili oldukça ilginç bir bilgiyi ortaya koyuyor.

Yüzümüzde trigeminal adında üç parçadan oluşan bir sinir bulunmaktadır. Bu sinirin görevi, yüzümüzden gelen duyusal bilgileri beynimize iletmektir. Trigeminal sinirin parçalarından biri alnımızdan bir diğeri ağzımızın tavanından ve üçüncüsü ise ağzımızın alt kısmından bilgi alır.

Dondurma yemek, yüzümüzdeki kan damarlarının hızla daralmasına neden olur. Dondurmayı bitirdiğimizde veya ağzımızın içi sıcak bir sıvıyla temas ettiğinde bu damarlar tekrar ısınıp genişler. Eğer dondurmayı çok hızlı bir şekilde yersek, bu damarlar çok hızlı genişler. İşte tam bu noktada trigeminal sinir devreye girer. Ağzımızın tavanından gelen sinir, beynimize bir uyarı gönderir. Ancak bu noktada beyin, bazen bir "hata" yapar.

Bu "hata", "yansıyan ağrı" olarak adlandırılır ve temelde beynin kendisine iletilen duyunun kaynağını yanlış algıladığı bir durumdur. Örneğin, bazen kalp krizi sırasında ağrı, göğüste değil omuzda hissedilir. Dondurma yediğinizde de benzer bir şey olur. Beyin, ağzınızdaki ısı değişikliğini algılayamaz ve bu uyarının alnınızdan geldiğini düşünür. Sonuç olarak, bu uyarıyı migren benzeri, kısa süren bir ağrıya dönüştürür.

Sonuç olarak, dondurma yemek her ne kadar keyifli bir deneyim olsa da, hızlı yememekte fayda var. Aksi takdirde beyin, bize küçük bir "ceza" olarak o ani baş ağrısını yaşatabilir!

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni