Ana içeriğe atla

Altının Eşsiz Özellikleri: Neden para olarak seçildi?


Bilindiği üzere periyodik tabloda 118(*) farklı kimyasal elementi bulunur. Bunca element arasından insanlar tarih boyunca bir tanesini gerçekten çok sevdi ve benimsedi. ALTIN!

Binlerce yıldır alım, satım ve yatırım aracı olarak kullanıldı ve fiyatı şu günlerde tavan yapmış durumda.

Peki, şu soruyu hiç sordunuz mu?

Neden Altın? Neden radon, sodyum ya da kalsiyum değil de Altın?

Columbia Üniversitesi'nde kimya mühendisi olan Sanat Kumar periyodik tabloyu üzerinde para olarak kullanılamayacak tüm elementleri liste dışı bırakarak bu sorunun cevabını açıklamaya çalıştı.

İşte detaylar;

Periyodik tablo tombala kartları gibidir. Her karede farklı bir element bulunur. Örneğin bir tane karbon için, bir diğeri altın için ..vs

Bay Kumar tablonun sağındaki sütundan başlıyor. Bu bölümdeki elementler gerçekten çekici bir özelliğe sahiptir: Kimyasal olarak kararlıdırlar. Ancak büyük bir dezavantajları da var: Bu elementlerin hepsi gaz! Bütün paranızı gaz halinde bir kavanozda saklayabilirsiniz ama kapağı açtığınız an, tüm paranız havaya karışır. O yüzden periyodik cetvelin sağ sütunu listeden çıkarılıyor.


Sonra soldaki sütuna doğru yönelen Bay Kumar Lityum'u gösterir ve ekler "Lityumu havaya maruz bırakırsanız, beton duvarları bile delerek büyük bir yangına neden olur."

Kendiliğinden alev alan bir para kötü bir fikirdir. Aslında, paranızın herhangi bir türde kendiliğinden kimyasal reaksiyona girmesini istemezsiniz. Ve periyodik tabloda bulunan birçok element oldukça tepkimeye meraklıdır. Bunların hepsi alev almaz. Ancak bazen paslanır, parçalanmaya başlar. Bu nedenle Bay Kumar tepkime meraklısı 38 elementi daha listeden çıkarır.

Periyodik cetvelde kalabalık tablodan ayrı olarak iki satırda listenen elementleri farketmiş olmalısınız.  Bunlar her zaman ana tablodan ayrı olarak verilir ve bazı harika isimlere sahiptir - prometyum, aynştaynyum. Evet isimlerinden de anladığınız gibi radyoaktif elementler bu bölümde yer alıyor. Cebinizde bir miktar aynştaynyum para koyup bir yıl sonra ölmek istemezsiniz.

Radyoaktif dostlarımızı da listeden çıkardığımızda kalan sayı 30 oluyor. Daha sonra kendiniz para olarak kullanılacak element aramaya kalkarsanız eleme için gerekli ilk 3 maddeyi listeliyorum.

  1. Bir gaz olmamalı.
  2. Paslanmamalı veya alev alıp yanmamalı.
  3. Sizi öldürmemeli.

Bu aşama da gereksinim listesine bir yenisi ekleniyor: Seçtiğiniz şeyin nadir olmalı. 

Periyodik tablonun üst kısmına yakın olan bölgelerde yer alan elementler oldukça yaygın olduğu için listeden çıkarılabilir.

Nadir olmalı ama çok nadir bir element seçemezsiniz. Mesela osmiyum göktaşları yoluyla dünyaya geldiği için yeni para üretirken hammadde sıkıntısı yaşanabilir. O yüzden bu tarz elementleri de listeden çıkarmak gerekir.

Son durumda elimizde beş tane element kaldı:

  1. rodyum
  2. palladyum
  3. gümüş
  4. platin
  5. altın

Evet bu liste doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Zira bu elementler değerli metaller olarak kabul edilir.

Ancak burada da bazılarını çıkarabiliriz. Her ne kadar bir dönem para olarak kullanılsa da Gümüş reaktif yapıda olduğu için kararma yapar.

Kadim medeniyetler rodyum veya palladyumu kullanamazdı, çünkü bunlar ancak 1800'lerin başlarında keşfedildi.

Elenen elementlerden sonra platin ve altın kalıyor, her ikisi de nehirlerde ve akarsularda bulunabilir.

Ancak eski dünyada platin paralar yapmak istiyorsanız, günümüzdeki fırınlardan birine ihtiyacınız olurdu. Çünkü platinin erime noktası 1600 dereceden daha yüksektir.

Altın ise çok daha düşük bir sıcaklıkta erir, bu da onu sanayi devrimini beklemeden eski dönem insanlarının çalışması için çok daha kolay hale getirir.

Tarih boyunca altının kullanıldığını bildiğimiz için bu ayrıştırma işlemi mantıklı gelse de bilimsel açıdan gerçeği anlamak için Bay Kumar'a açıkça "Zamanı geriye alsak farklı bir hikaye ortaya çıkar mıydı? Yoksa yine altın mı seçilirdi?" sorusu sorulduğunda cevap değişmiyor.

Bu nedenle Sanat'a soruyoruz: Saatleri geriye alıp tarih yeniden başlasaydı, şeyler farklı bir şekilde ilerleyebilir miydi, yoksa altın tekrar seçilir miydi?

"Yeniden başlansa da tüm veriler altını işaret ediyor, Başka türlü olmazdı."

Tabii ki bugün altını para olarak kullanmıyoruz; kağıt kullanıyoruz. Sizi öldürmez, ancak bol miktarda bulunur ve bir alevle temas ettiğinde can sıkıcı bir şekilde yanabilir.

Kaynak: Npr.org

Görsel: Image by PublicDomainPictures 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni