Ana içeriğe atla

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

 

Twitter Yeni Logo

Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler;

 • Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi.


 • Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir.


 • Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı.
Twitter para kazanma

 • Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yenilikler planlanıyor. İlk ipuçları şu şekilde:
  - Profil ziyaretleri için ödeme alınabilecek.
  - Ayda 5 Milyon izlenme şartı kalkacak.
  - Abonelik butonuna ihtiyaç olmayacak.
 • Para kazanma seçeneği 100'ün üzerinde ülke için aktif olacak
  -Türkiye
  -Almanya
  -Amerika Birleşik Devletleri
  -Angola
  -Antigua ve Barbuda
  -Arjantin
  -Arnavutluk
  -Avustralya
  -Avusturya
  -Azerbaycan
  -Bahamalar
  -Bahreyn
  -Bangladeş
  -Belçika
  -Benin
  -Bhutan
  -Birleşik Arap Emirlikleri
  -Birleşik Krallık
  -Bolivya
  -Bosna-Hersek
  -Botsvana
  -Brunei
  -Bulgaristan
  -Cezayir
  -Danimarka
  -Dominik Cumhuriyeti
  -Ekvador
  -El Salvador
  -Endonezya
  -Ermenistan
  -Estonya
  -Etiyopya
  -Fas
  -Fildişi Sahili
  -Filipinler
  -Finlandiya
  -Fransa
  -Gabon
  -Gambiya
  -Gana
  -Guatemala
  -Guyana
  -Güney Afrika
  -Güney Kore
  -Hindistan
  -Hollanda
  -Hong Kong
  -Hırvatistan
  -Jamaika
  -Japonya
  -Kamboçya
  -Kanada
  -Katar
  -Kenya
  -Kolombiya
  -Kosta Rika
  -Kuveyt
  -Kuzey Makedonya
  -Kıbrıs
  -Laos
  -Letonya
  -Liechtenstein
  -Litvanya
  -Lüksemburg
  -Macaristan
  -Madagaskar
  -Malezya
  -Malta
  -Mauritius
  -Meksika
  -Moldova
  -Monako
  -Mozambik
  -Moğolistan
  -Mısır
  -Namibya
  -Nijer
  -Nijerya
  -Norveç
  -Panama
  -Paraguay
  -Peru
  -Polonya
  -Portekiz
  -Romanya
  -Ruanda
  -San Marino
  -Senegal
  -Singapur
  -Slovakya
  -Slovenya
  -Sri Lanka
  -St. Lucia
  -Suudi Arabistan
  -Sırbistan
  -Tanzanya
  -Tayland
  -Tayvan
  -Trinidad ve Tobago
  -Tunus
  -Umman
  -Uruguay
  -Vietnam
  -Yeni Zelanda
  -Yunanistan
  -Çek Cumhuriyeti
  -Özbekistan
  -Ürdün
  -İrlanda
  -İspanya
  -İsrail
  -İsveç
  -İsviçre
  -İtalya
  -İzlanda
  -Şili
 • Yer işaretleri (Bookmarks) konusunda da şu anki yapıyı yetersiz buluyor ve şu değişikler planlanıyor:
  - Zaman çizelgesine göre yer işareti ekleme
  - Yer işaretleri içinde arama yapma
  - Kaydedilmiş yer işaretleri ile alakalı haftalık e-posta gönderimi
 • Shadowban olarak bildiğimiz gölge banları kullanıcı hesaplarında görünecek. Aktif gölge banları, Gölge banın nedeni ve çıkış yolları için olası çözümler hakkında bilgilere erişilebilecek.
 • Dolandırıcılık amaçlı hesapların bildirilmesi kolay hale getirilecek. Elon Musk şu anki yapının zahmetli ve uzun olduğunu değerlendiriyor.
 • Elon Musk X uygulamasının finansal sistemin bir parçası olacağını bildirmişti. Buna örnek olarak Çin'de yaygın olarak kullanılan WeChat'i göstermişti. X'in bu alandaki hedefleri;
  - Dolandırıcılık riskini en aza indirmek
  - Gerçek zamanlı izleme
  - Sorunsuz Entegrasyon
 • Öne çıkanlar kısmı mevcut olmasına rağmen aktif olarak kullanılmıyor. Bu konuda da yakında değişikliklerin yapılması bekleniyor.
 • Twitter, yeni adıyla X, için düşünülen diğer özellikler arasında Dating uygulaması, e-ticaret platformu, Yemek sipariş uygulamarı ile entegrasyon, Sesli ve video içeriğe odaklanma ve Amerikada yaygın olarak kullanılan UPI benzeri bir ödeme sistemini entegrasyonu yer alıyor.
Peki siz bu değişiklikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Elon Musk radikal değişiklikler  yapıyor ama doğru mu yapıyor? Yorumlara yazın, ben ingilizceye çevirip kendisine atayım. Mart ayından beri en çok mesaj attığım kişi kendisi oluyor. Cevap vermedi ama olsun :)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır. Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz.  Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım. Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın.  Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filo

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g