Ana içeriğe atla

Airline Manager 4 - En iyi uçaklar

Airline Manager 4 ipuçları


Airline Manager oyununu ikinci versiyonundan beri dönem dönem oynarım. Karlılığı artırmak için yeni yeni yollar üretip, uçakların yakıt tüketimleri ve hızlarına göre değerlendirip ona göre filolar kurmak gerekiyordu. Airline Manager 4'de oyunun en büyük filolarından birine sahip olduğum için sanırım bu konuda fikirlerimi paylaşmakta sorun olmayacaktır.

Airline Manager 4 oyununda filonuza katabileceğiniz en iyi uçakları farklı yönleri ile anlatacağım. Oyundaki veriler değil, kendi tecrübelerime dayanarak yazacağım için rahatlıkla bu bilgileri kullanabilirsiniz. 

Oyuna yeni başlayan biri ile aylardır oyunu oynayan birine aynı tavsiyeleri verilemez, o yüzden uçakları seviyelere göre anlatacağım.

Uçakları 1. seviye ile 4. seviye arasında sıraladım. Oyuna yeni başlayanlar için 1. seviye ile başlayıp en üst seviyeye kadar gidecek. Sorunuz ya da eklemek istediğiniz konular olursa yoruma yazın. 

Öncelikle, oyunda hızla büyümek ve seviye atlamak için iyi çalışan ve karlılığı yüksek bir filonuz olmalıdır. Uçakları anlatırken her seviye için en uygun uçaklara yer vereceğim. Böylece doğru bir filo oluşturmanızı ve sonraki seviyeye geçmeye hazır hale gelecektir. 

Uçakları anlatmak önce discord kanalında en çok gelen sorulardan birini cevaplamak istiyorum.

Airline Manager 4'te Kargo Uçaklarını Ne Zaman Satın Almalı?


Kargo uçaklarını, A330-900neo filosunu tamamlandıktan sonra satın almalısınız. Aşağıda uçakların listesini okurken acele etmeyin, çünkü bu dediğim olay 3. seviye ulaştıktan sonraki bir olaydır. Bu uçaklardan oluşan bir filo kurduğunuzda günlük olarak yaklaşık 700 ila 780 milyon civarında geliriniz olacaktır.

Bu günlük kazanç ile en iyi kargo uçaklarından oluşan kargo filosunu kurmak için gereken parayı ve reklam maliyetlerini karşılayabilirsiniz. Yeni oyuncular için reklam yani pazarlama sorun oluyor malum.

Oyundaki herkes yolcu ya da kargo uçakları için reklam ve tanıtım harcaması yapar. Kapsamlı reklam kampanyaları ile tüm filo için çalışma yapılırsa yeni oyuncuların kazançlarının kat kat fazlası maliyet çıkacaktır.

O yüzden kargo uçağı almak için acele etmeyin, hedefimiz kısa sürede hızlıca büyümeyi sağlayacak olan yolcu uçakları ile günlük kazancı artırmaktır. Gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Airline Manager 4'teki En İyi Kargo Uçağı Hangisidir?

En iyi kargo uçağı 135.498.765 dolar maliyeti ile kargo uçaklarının kralı B747-8F'dir.

Bu uçak, yakıt maliyeti ve kargo taşıma kapasitesi nedeniyle tercih ettiğim tek kargo uçağıdır. Bu maliyetine göre eşsiz bir taşıma kapasitesine sahiptir.

B747-8F tek uçuşta 303.700kg kargo taşır.  Buna rağmen 135 milyon dolara alabilirsiniz. Bence harika bir seçim :) 14 bin km'lik uzun bir menzili vardır, bu da dünyadaki farklı noktalardaki kârlı kargo noktalarına uçuş yapmanıza imkan sağlar.

Seviyelere göre filo oluşturma


1. Seviye:

DC-9-10: 659.657 dolar
DC-9-10, başlangıç seviyesi için karlılığı yüksek bir uçaktır. BAe146'dan daha hızlı ve daha fazla yolcu taşır. Yeni başlayan oyuncular için kısa sürede çok sayıda alınabilecek bir uçaktır.

BAe146: 762.450 dolar
BAe146, yakıt tasarrufu sağlar. DC-9-10'dan biraz yavaştır ve 5 yolcu az taşır ama rotalarınıza göre tercih edilebilir.. Yakıt ve CO2 kapasiteniz düşük ise mükemmel bir seçenektir.

2. Seviye

MC-2-400: 5.204.503 dolar
İlk oynadığımda bu uçağı hiç farketmemiştim. Hep bilindik markalar almak isterken hesabımı sıfırlamıştım. Tekrar başladığımda ilk seviyeyi geçtikten sonra MC-2-400'ü keşfettim ve filoyu tamamen bu uçakla doldurmuştum. Rakiplerine göre hem hızlı hem de ucuzdur ve 230 yolcu taşır. Tek dezavantajı "19,57 Ibs/km" ile yakıt tüketimidir. Bu uçak, düşük yakıt/CO2 kapasiteli oyuncular için sıkıntı olabilir. 

B737-800: 4.407.858 dolar

B737-800, çok rahat bir uçaktır. Günlük hayattaki Mercedes gibi düşünebilirsiniz. Yani oyunu çok incelemeyen ama garanti bir uçak isteyen oyuncular için güvenilir limandır. Bu uçak rakibine göre daha düşük maliyetli ve daha düşük yakıt tüketimine (9,40 Ibs/km) sahiptir. 

Riske girmek ya da yakıtla uğraşmak istemezseniz filonuzu bu uçakla doldurup bir sonraki seviyeye geçişinizi hızlandırabilirsiniz.

3. Seviye

A330-900neo: 109.315.468 dolar

Oyundaki en sevdiğim uçaklardan biridir. Tüm özelikleri ile satın aldığınızda yüz milyondan fazla paranız çıkabilir ama filonuzu kurduğunuzda 700 milyondan fazla günlük kazanç elde edersiniz.

Taşıdığı yolcu sayısı ve düşük yakıt tüketimi onu bir vazgeçilmez kılar. Bu uçağı alacak seviyeye ulaştığınızda artık oyunda sıralama da elde edersiniz.

Oyunu araştırmadan ya da diğer uçakları incelemeden oyuna devam edenler hemen A380-800'e geçmeye çalışır, fakat gelişimi yavaşlatır. Fazla detaya inmeden tek bir sebep söyleyeceğim; A380-800'in fiyatı 900neo'nun hemen hemen iki katıdır.

Eğer A380'in maliyeti kadar yakın maliyete sahip iki adet 900neo satın alırsanız, sadece 600 yerine 880 yolcu sahip olursunuz, yolcu demek daha hızlı daha fazla para kazanmanız demektir. Bu uçağı seviyoruz ve siz de seveceksiniz.

4. Seviye

A380-800: 215.629.503 dolar

900neo'larla güzel paralar kazanıp oyunda sıralamalara girmişsinizdir. Bu noktada ben acele etmedim ama tüm filo 900neo ile dolduktan sonra artık vakti geldi diyorsunuz. 380-800 bu oyunda yolcu uçakları arasındaki en iyi uçaktır. 

Sırf filomda bu uçaktan olsun diye erkenden almayın. Hem satın alma maliyeti, hem yükseltme maliyetleri hem bakımı erken seviye oyuncular için kârlı bir uçak değildir.

İyi uçuşlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Airline Manager 4 - Hızlı büyüme rehberi

Önceki bloğumda Airline Manager 2 ile alakalı bir çok yazı paylaşmıştım. Fakat en çok ilgi çekeni "AM2'de nasıl daha hızlı büyüyebilirim?" olmuştu. O blogum kapandı ama yazı duruyordu. Hazır bu akşam yazacak vakit buldum bu konuda da test edilmiş, başarılı olmuş teknikleri paylaşmak istiyorum. Oyunda en çok alım yapılan şey yakıttır. Yakıtın fiyatıda talebe göre artar ya da azalır. Eğer çok acil ihtiyacınız yoksa 400 doların üstündeki fiyatlardan yakıt almayın. Genelde 200 dolar civarına düşüyor, o saati yakaladığınızda doldurun gitsin.  Şirketinizi borsaya açın. Oyuna vakit ayıran, kârlı havayollarına yatırım yapın. Yüklü yatırım yaptığınız şirketleri yakından takip edin, uzun süre girmezse satın gitsin. Reklam verirken çevre dostu bir kampanya yürütün. Bu, uçuşlarınızdaki yolcu sayısını artıracaktır. Çalışanların eğitimi bu oyunda önemlidir.  Her seviyenin tamamlanmasından sonra bir eğitim puanı alacaksınız. Uçak alırken uçuş sınıflarına göre talep yoğunluğunu mutlaka g

Elon Musk Twitter'daki değişimi başlattı, Sırada neler var?

  Elon Musk 2022 yılı sonlarında tamamlanan satış ile Twitter'ı 44 Milyar dolara satın almıştı. O günden itibaren bazıları radikal olan bir çok değişiklik yaptı. Hatta developer API'ları bile ücretli hale getirmişti. Bir dönem DogeCoin'in logosunu Twitter logosu olarak kullanan Musk dün logonun tamamen değiştiğini bildirdi. Hatta şu an Twitter'a girerseniz logonun X olduğunu da görebilirsiniz. X'i tanımlarken "The Everything App" kalıbını kullandı, peki bu bizim için ne ifade ediyor. İşte planlanan yenilikler ve değişimler; Twitter'ın yeni alan adı x.com olacak. Sesli chat odasında yaptığı açıklama twitter'ın eski logosunun yakılarak yok edileceğini söyledi. Elon Musk yeni twitter'da neler olmasını istersiniz içerikli bir twit paylaşmıştı. Orada bir kullanıcın twitine verdiği cevaptan anladığım kadarıyla Takipçiler ifadesi İzleyiciler olarak değişebilir. Musk X logosunu bekletmeden yayına aldı. Twitter üzerinden para kazanma konusunda da yeni